Rhinoceros – Uniwersalne narzędzie dla architektów

  • Blog
  • Rhinoceros – Uniwersalne narzędzie dla architektów

Modelowanie 3D bez ograniczeń

Rhinoceros (w skrócie Rhino lub Rhino3D) jest narzędziem przeznaczonym do modelowania 3D w oparciu o powierzchnie swobodne typu NURBS, które pozwalają na zaprojektowanie dowolnie złożonych krzywych, powierzchni lub form. Powierzchnie typu NURBS stosowane są powszechnie we wzornictwie przemysłowym oraz w branżach związanych z projektowanie karoserii i wnętrz samochodów, kadłubów samolotów, łodzi oraz okrętów.W architekturze projektowanie form swobodnych przy użyciu powierzchni NURBS zyskało popularność po realizacji Muzeum Guggenheima w Bilbao autorstwa gwiazdy architektury Franka Gehrego oraz związanego z tym faktem „efektu Bilbao”. Architekci, którzy wykorzystywali formy swobodne w swoich projektach to między innymi Zaha Hadid, Norman Foster, Renzo Piano oraz Massimiliano Fuksas. Warto zwrócić uwagę jak wielu z nich jest laureatami Nagrody Pritzkera.Rhino, dzięki bogatemu pakietowi narzędzi do modelowania, transformacji oraz edycji obiektów trójwymiarowych, umożliwia projektowanie również w oparciu o tradycyjne formy ortogonalne. Dzięki temu Rhino jest programem coraz częściej wybieranym przez architektów, konstruktorów, projektantów wnętrz, czy architektów krajobrazu jako program do tworzenia cyfrowych makiet 3D projektowanych obiektów.

Profesjonalne tworzenie dokumentacji technicznej w Rhino

Projektowanie architektoniczne, w odróżnieniu od projektowania graficznego, tworzenia animacji lub wizualizacji, wymaga precyzji, dzięki czemu oprócz cyfrowej makiety budynku możliwe jest również opracowanie dla niego dokumentacji technicznej. Tym co wyróżnia Rhino spośród wielu dostępnych na rynku programów do modelowania 3D jest połączenie zalet zaawansowanego modelera 3D oraz profesjonalnego programu do komputerowego wspomagania projektowania.W Rhino możliwe jest wykonanie gotowej do wydruku dokumentacji projektowej bez użycia programów zewnętrznych. Oprócz narzędzi do modelowania 3D Rhino oferuje nie mniej bogaty pakiet tworzenia i edycji elementów kreślarskich, pomiarów kątów, długości, powierzchni i kubatur, wymiarowania i opisywania rysunków lub też nadawania liniom atrybutów takich jak kolory, grubości wydruku oraz typy linii (np. ciągłe, przerywane, osiowe).

Wizualizacje architektoniczne

Zintegrowany z Rhino silnik renderujący Cycles, znany z programu Blender, pozwala na wykonywanie wysokiej jakości wizualizacji (również w czasie rzeczywistym). Rhino oferuje tworzenie materiałów, tekstur, edycję mapowania oraz dodawanie i edycję oświetlenia scen.Rhino posiada rozbudowane ustawienia sposobu wyświetlania modeli w oknie programu, dzięki czemu prezentacja projektów może być wykonana w sposób równie atrakcyjny wizualnie, co w przypadku foto realistycznych wizualizacji.

Alternatywa dla projektantów

Rhino jako jeden z niewielu programów na rynku pozwala na wykonanie wielu etapów projektowania architektonicznego w jednym, spójnym środowisku – od koncepcyjnej makiety cyfrowej budynku, analizy wielu scenariuszy i wariantów projektowych, opracowania dokumentacji projektowej oraz wykonania wizualizacji.Rhino jest kompleksowym i wszechstronnym narzędziem mogącym zastąpić cały pakiet programów projektowych w przypadku samodzielnych projektantów lub niewielkich i średnich biur. W wielu większych biurach projektowych Rhino, dzięki kompatybilności i integracji z programami BIM a także możliwościami algorytmizacji i automatyzacji pracy, stanowi uzupełnienie dla profesjonalnych narzędzi pozwalające na oszczędność czasu i pieniędzy.

Nauka programów Rhino i Grasshopper

Pomimo możliwości tworzenia kompleksowych i złożonych projektów w Rhino, program ten charakteryzuje się tym, że już po kilku pierwszych godzinach nauki możliwe jest wykonywanie w nim prostych projektów.Ilość narzędzi i rozwiązań oferowanych przez Rhino i Grasshoppera może jednak na pierwszy rzut oka zawrócić w głowie, dlatego więc pierwsze godziny nauki Rhino warto spędzić pod okiem doświadczonego i autoryzowanego trenera, który przekaże najistotniejsze z punktu widzenia konkretnego użytkownika i konkretnej branży informacje na temat użytkowania programu.
Przeczytaj także: nowości w rhino część I

Chcesz poznać Rhino? Sprawdź ofertę szkoleń
Certyfikat Autoryzowane Centrum Szkoleniowe Rhino
Michał Święciak
dr inż. arch. Michał Święciak
Zapraszam do umawiania się na termin szkoleniaTelefon: +48 604 412 816E-mail: superarchitektura@gmail.com