Nowości w Rhinoceros 7 - lista 10 nowych funkcji - część 2

  • Blog
  • Nowości w Rhinoceros 7 - lista 10 nowych funkcji- część 2
Kolejne nowości w Rhinoceros 7 przede wszystkim ucieszą tych użytkowników, którzy na codzień mają do czynienia z projektowaniem wymagającym fotorealistycznych wizualizacji oraz projektantom bazującym na standardach BIM. Nie zabraknie również narzędzi pomagających w organizacji pracy oraz rzszerzających możliwości tworzenia dokumentacji.

6. Materiały PBR

Materiały PBR (Physically Based Rendering), to materiały przeznaczone do tworzenia fotorealistycznych renderingów. Są one tworzone w oparciu o fizyczne zjawiska opisujące zachowanie światła w kontakcie z powierzchniami, takie jak między innymi odbicia, rozproszenie, przezroczystość czy metaliczność.Materiały PBR ArchitektoniczneNajczęściej materiały PBR tworzone są na podstawie fizycznych pomiarów fotograficznych i fotogrametrycznych powierzchni. Dzięki temu pozwalają one na jednoznaczność i wiarygodność w odwzorowaniu zachowania światła dla wielu różnych scenariuszy oświetlenia oraz interakcji pomiędzy światłem a powierzchniami modelu.Materiały PBR NaturalneMateriały PBR stają się nieodzownym standardem tworzenia fotorealiztycznych modeli i scen trójwymiarowych. Rosnąca dostępność materiałów PBR oraz ujednolicenie standardów dla różnych platform projektowych, tworzenia grafiki 3D oraz wiluzalizacji, od najnowszej wersji jest od teraz możliwa do wykorzystania w śodowisku Rhinoceros.

7.Rhino.Inside®

Najnowsza technologia Rhino.Inside® pozwala na uruchamianie programu Rhinoceros wewnątrz innych aplikacji Windowsa, w tym w programie Revit, będącym środowiskiem projektowania w technologii BIM. Integracja pomiędzy aplikacjami pozwala na natychmiastowy przesył danych geometrycznych z Rhino i Grasshoppera do Revita w sposób kompatybilny z jego formatem oraz technologią BIM. Kompatybilność ta dotyczy także wszelkich form swobodnych i organicznych modelowanych w standardzie NURBS i SubD, które jak dotychczas nie były osiągalne w technologii BIM w stopniu oferowanym przez Rhino.Oprócz przełomowego pomostu pomiędzy światem form swobodnych i organicznych a technologią BIM, Rhino.Inside® umożliwia również na uruchomienie aplikacji Grasshopper wraz z jej dodatkami, oraz na bezpośrednie przekazywanie danych będących wynikiem modeli parametrycznych. Pakiet komponentów Grasshoppera został poszerzony o zestaw przeznaczony do komunikacji z programem Revit umożliwiający między innymi na zarządzanie typami oraz rodzinami.

8. Quad Remesh

Nowo dodana do programu Rhino komenda QuadRemesh pozwala na szybkie uzyskanie optymalnych topologicznie siatek czworobocznych z dowolnych obiektów typu mesh, NURBS lub SubD. W przypadku siatek trójkątnych obiektem wejściowym może być dowolnie zagęszczona i nieregularna siatka uzyskana np. z przetworzonego skanu chmurowego lub metodami fotogrametrycznymi. Algorytm komendy QuadRemesh samoczynnie tworzy siatkę czworoboczną na podstawie obiektu wejściowego oraz kilku opcjonalnych parametrów możliwych do zmiany przez użytkownika, takich jak na przykład pożądana liczba czworoboków lub długość krawędzi, osie symetrii, krzywe prowadzące oraz detekcja ostrych wierzchołków i krawędzi.
Siatka Barcelona ChairGęsta i nieregularna siatka trójkątna uzyskana np. metodą fotogrametryczną
Siatka czworoboczna Barcelona ChairSiatka czworoboczna uzyskana z siatki trójkątnej Quad Remesh
Model SubD Barcelona ChairModel SubD wykonany z siatki siatki czworobocznej
Oprócz znaczącej redukcji rozmiaru siatek przy zachowaniu ich kształtu oraz cech geometrycznych, QuadRemesh jest jednym z podstawowych narzędzi w dziedzinie inżynierii odwrotnej, gdzie oprócz wiernego odwzorowania obiektów fizycznych w formie cyfrowej liczy się również możliwość ich późniejszej, łatwej edycji. W połączeniu z zestawem narzędzi obiektów SubD, siatki czworoboczne mogą być konwertowane do dokładnych powierzchni typu NURBS o ilości racjonalnej liczbie punktów kontrolnych.Barcelona ChairNie bez znaczenia jest również kwestia redukcji ilości danych podczas renderingów statycznych oraz animacji, przy jednoczesnycm zachowaniu najwyższej jakości modeli. Dzięki narzędziu Quad Remesh możliwa jest optymalizacja modeli, której efektem są lżejsze pliki danych oraz nieoczeniony czas konieczny na wykonanie renderingów.

9. Gradienty i przeźroczyste wypełnienia

Jak sprawić aby rysunki były bardziej czytelne i atrakcyjne? Nowe opcje wypełnień i kreskowań nadadzą rysunkom głębi oraz artystycznego wyrazu.Wypełnienie i kreskowanie gradientWypełnienia i kreskowania gradientowe są łatwe w edycji i posiadają możliwość kopiowania atrybutów pomiędzy sobą. Gradient składać może się z dwóch lub więcej barw, do tego każda z nich posiada kanał alfa nadający jej przeźroczystość. Do dyspozycji są 4 typy gradientów – liniowe i radialne, w tym płynnie przechodzące (odbite) i stopniowane.

10. Manager Layoutów

Layouty, czyli obszar arkuszy wydruku to narzędzie, dzięki któremu można w łatwy sposób przygotowywać wydruki w programie Rhino. Layouty pozwalają na skadrowanie rysunków i detali w różnych skalach na odpowiednio dobranych formatach arkuszy do wydruku. Można dzięki nim również zobaczyć rzeczywiste grubości i skale linii oraz kolory wydruków, jeżeli były wcześniej zdefiniowane. Na layoutach możliwe jest również dokonywanie wymiarowania uwzględniającego skale, które automatycznie zaktualizuje się po modyfikacji rysunku w modeli.W najnowszej wersji Rhino dostajemy do dyspozycji panel managera layoutów, czyli listę arkuszy wraz z ich formatami oraz ilością detali, w której łatwo dokonamy wszelkie zmiany bez konieczności przeglądania każdego arkusza z osobna. Globalny podgląd na właściwości arkuszy jest szczególnie ważny w dużych projektach składających się z dziesiątek rysunków, a więc świetnie sprawdzi się on w pracy projektantów budowlanych.Manager daje możliwość dodawania, kopiowania, usuwania, zmiany nazw i sortowania layoutów. Na szczególną uwagę zasługuje podgląd na format wydruku i oraz możliwość zmiany właściwości drukowania z poziomu managera, dzięki czemu wydruki w konkretnych formatach mogą być wysyłane do wydruku wspólnie, co przy dużej ilości arkuszy niewątpliwie jest ogromną oszczędnością czasu.
Przeczytaj także: nowości w rhino część I

Chcesz poznać Rhino? Sprawdź ofertę szkoleń
Certyfikat Autoryzowane Centrum Szkoleniowe Rhino
Michał Święciak
dr inż. arch. Michał Święciak
Zapraszam do umawiania się na termin szkoleniaTelefon: +48 604 412 816E-mail: superarchitektura@gmail.com